UDARAC

Nisam imao nameru da na sajtu iznosim previše "filozofije" ali ova tema je toliko bitna da nisam mogao da odolim :)

Iz didaktičkih razloga podeliću udarac na 4 faze i na 2 ključne tačke („tačke bez povratka“).

Nikada ne prelazite iz faze u fazu ako ne osećate da je „sve u redu“.

 

I Faza – RAZMIŠLJANJE

 

Igrač, još dok sedi na stolici koncentrisan je na meč i prati igru. Onog momenta kada dođe do poteza počinje proces razmišljanja za dati udarac. Igrač ustaje sa stolice, prilazi stolu i analizira situaciju. Sem ako nije očigledna situacija treba pogledati poziciju iz više uglova i doneti odluku prvo u pravcu napada ili odbrane, tj, ubacivanja kugle i pozicioniranja bele za sledeću, sa vizijom rešavanja celog stola ili se igrač odlučuje za safe igru. Dok se razmišlja poželjno je kiksati štap i umereno se kretati. Ovo je korisno jer kad se nalazimo pod pritiskom na ovaj način ga relativno smanjujemo. Najgore što igraču u presudnoj situaciji može da se desi je da blokira i ne vidi nekada i očigledno rešenje, za takvog igrača u žargonu kažemo da mu je „voda ušla u uši“.


Kada smo našli rešenje situacije, odlučili se recimo za napad, igrač odlučuje na koji način želi da ubaci određenu kuglu da bi obezbedio sebi nastavak igre. Tada se konkretno približavamo beloj kugli, nameštamo se u stav i onog momenta kada smo spustili prednju ruku na čoju prestaje svako razmišljanje o tome na koji način treba rešiti situaciju i prelazi se u sledeću fazu, fazu pripreme udarca.

Ovo je prva ključna tačka! Ponavljam, onog momenta kad prednjom rukom dodirnete čoju prestaje svako razmišljanje! Ako osetite da vam ideja možda nije dobra i da, recimo umesto desnog felša treba odigrati samo „šiber“ (prateći udarac, top spin) ne predomišljajte se dok ste na stolu, podignite se iz udarca, razmislite, nakiksajte štap i ponovo se spustite u udarac. Kada prednjom rukom dotaknete čoju isključite misli, odigrajte taj „šiber“ bez sumnje u njega ili ako niste sigurni ponovo se podignite iz udarca sve dok ne nađete rečenje. Onog momenta kad pređete prvu ključnu tačku nema više povratka, um mora biti prazan, bez novih odluka i nepotrebnih misli, tada nastaje druga faza.

 

II Faza – PRIPREMA UDARCA I NIŠANJENJE

 

Ovo je kratka faza i često se sastoji iz samo nekoliko slivenih, probnih pokreta stapom napred – nazad koji se nazivaju „viziranje“, sinonim za nišanjenje. Ovde simuliramo udarac i nišanimo ciljnu kuglu

Namestili ste se za udarac, nanišanili i spremni ste da pređemo u sledeću fazu!

 

III Faza – ISPORUČIVANJE UDARCA – UDARAC U UŽEM SMISLU

 

Evo nas pred najvažnijim elementom bilijara, isporučivanje udarca!

 

Ovo je najkraca faza, počinje kretanjem vrha štapa od bijele kugle unazad do samog mosta (100 % amplituda), tada nastaje mala pauza od delića sekunde i ( nalazimo se pred drugom ključnom tačkom ) štap se nezustavljivo i ubrzavući kreće ka beloj kugli. Ovo je "zadnja pauza", postoji i "prednja pauza", kao i "pauza van udarca".  Udarac treba da bude iznenađenje za igrača, kao što pucanj iz pištolja treba da izneneadi strelca, iako on sve vreme polako povlači oroz. Japanski majstori zena ovo stanje svesti nazivaju „satori“, to je prelazak u nesvesnu, puka praznina. Nema misli, nema volje, samo postoji udarac, igrač bilijara preko štapa stapa se sa kuglama i više ne gađa, ne nišani, on je u „zoni udarca“ on jednostavno isporučuje udarac nesvesno. Ovo ne može da se odglumi, ovo mora da se dogodi samo od sebe, ali jednom kad se desi ostavlja večan trag na bilijarsku tehniku i poimanje bilijara i tada igra prevazilazi samu seba.

U ovom trenutku igrač je najosetljiviji, dovoljno je malo dekoncentracije i dolazi do promašaja, zako iskusni provokatori u ovoj fazi najčešće ometaju igrače!

Posle ovog transcedentalnog momenta, kontakta štapa i kugle, štap nastavlja svoje kretanje kao da je prošao kroz parče sira zahvaljujući tome što u ovoj fazi uključujemo i rame u udarac. Dakle, isporučivanje udarca se vrši iz lakta i ramena, sliveno – ruka je kao klatno na satu. Ovo je veoma važno! Na ovaj način se dobija pun i mekan udarac.

Kraj ove faze nastaje momentom prestanka kretanja štapa.

 

IV Faza – MIROVANJE

 

Posle isporučenog udarca nema naglih pokreta, igrač izgleda kao da je zamrznut na trenutak. Posle udarca ostaje i dalje „u udarcu“. Kao sto se strelac iz vazdušne puške posle pucnja ne pomjera naglo, iako je metak već u meti, tako ni igrač bilijara ne pomera glavu, ruke, noge ili bilo koji drugi dio tela, bez obzira na rezultat svog udarca. Početniku je ovo veoma teško, posebno ako je razvio naviku da se posle udarca trza. Ponekad je toliko teško savladati se, pa i velike igrače ponekad vidimo da ne uspevaju posle udarca da ostanu potpuno mirni, naravno u njihovom slučaju ovo je samo izuzetak koji potvrđuje pravilo da se posle udarca mora ostati miran i „u udarcu“.

 

Zašto?

 

Ostati „u udarcu“ posle udarca, je bitno iz više aspekata.

 

Prvo, time što ostajemo „u udarcu“ podsvesno šaljemo poruku da smo došli da ostanemo na stolu, da ubacimo i sledeću kuglu, da završimo partiju, dobijemo meč. Na ovaj način jačamo svoju psihu, ostajemo u „zoni udarca“, a u isto vreme delujemo demorališuće na protivnika (što samo po sebi nije cilj, ali nekad je od korisi), protivnik vidi da pred sobom ima igrača koji je došao da pobedi a nekog šalabajzera koji jedva čeka da se vrati na svoju stolicu. Najvažnije je da čovjek sebi dozvoli da pobedi, jer igrači savladaju tehniku do nekog nivoa, ali najčešće sami sebi nikada nisu dozvolili da budu pobednici. Njima je sasvim prirodno da beže iz udarca, da beže od pobede. Dajte sebi dozvolu da pobedite i ostanite na stolu i „u udarcu“.

Drugo, dajte priliku vašem mozgu da anlizira rezultate vaših aktivnosti, tj. stvori novi engram za neki novi obrazac koji se pojavio u igri. Ako ste promašili, ne bežite sa stola, iskoristite taj promašaj da mozak nesvesno nauči nesto novo, ako ste pogodili dajte priliku sebi da osetite zadovoljstvo i da se učvrsti taj obrazac iz igre kao dobar, tako će te posle svakog udarca povećavati vaše samopouzdanje i nivo znanja.

Treće, ova pauza nam daje priliku da završimo udarac u glavi i da ga izbacimo iz svesti. Zašto sad ovo, zar ovo nije kontradiktorno predhodnom objašnjenju? U bilijar je važno brzo učiti i brzo zaboravljati. Učiti iz grešaka koliko i iz uspeha, ali brzo i zaboravljati uzbuđenje koje nose i uspeh i poraz. Verovatno ste viđali igrače koji posle izuzetno teškog ubačaja ne mogu da pogode zicer, to je zato što nisu smirili svoje ushićenje zbog teškog ubačaja i još uvek su ostali u tom, ipak, stresnom stanju. Jos drastičniji primer je kad neko izgubi meč zbog jedne promašene devetke na samom početku.

 

Mislim da sam Vam dao dovoljno argumenata da se više nikada ne dignete iz udarca dok ga ne završite u potpunosti.


Sav bilijar je samo deo jednog udarca! Usavršite zato Vaš udarac!


 

Make a free website with Yola