OPŠTA PRAVILA


1. Opšta pravila

Sledeća opšta pravila se primenjuju na sve igre obuhvaćene ovim pravilima, osim kada su u suprotnosti sa pravilima tih, pojedinih igara. Uz to, Propisi u bilijarskim igrama pokrivaju aspekte igre koji nisu direktno povezani sa pravilima igara, poput specifikacije opreme i organizacije događaja.

Bilijarske igre se igraju na ravnom stolu, koji je pokriven čojom i oivičen gumenim martinelama. Igrač koristi štap za udaranje bele kugle koja udara ostale kugle. Cilj je ubaciti ostale kugle u šest rupa koje se nalaze na stranicama stola. Igre se razlikuju prema tome koje su kugle regularna meta i šta je potrebno da se pobedi meč.

(Komentar uredništva na verzuju na američkom engleskom: koristi se muški rod u izražavanju radi jednostavnosti i tome nije namera da se precizira pol igrača ili zvaničnika. Reč "igra" se koristi za različite discipline, poput "devetke", pre nego da se koristi izraz rek ili meč.)


1.1 Odgovornosti igrača

Odgovornost je igrača da bude upoznat sa pravilima, propisima i rasporedom takmičenja. Iako će se zvaničnici na turniru znatno potruditi da takve informacije budu spremne i na raspolaganju igračima, krajnja obaveza (odgovornost) ostaje na igraču.


1.2 Udarac za određivanje redosleda igranja

''Lag'' je prvi udarac u meču i određuje redosled igre. Igrač koji dobije lag bira ko će prvi igrati.

Sudija postavlja po kuglu sa obe strane stola iza gornje linije, ali blizu nje. Igrači će udariti kuglu u približno isto vreme kako bi kulga dodirnula donju martinelu i vratila što bliže gornjoj martineli u odnosu na kuglu protivnika.

Lag udarac je loše izveden i ne može se računati kao dobijeni ukoliko kugla jednog igrača:

  1. pređe dugu (središnju) liniju stola;

  2. dodirne donju martinelu više od jednog puta;

  3. ubačena u rupu ili izbačena sa stola;

  4. dodirne bočnu martinelu; ili

  5. se zaustavi na gornjoj/donjoj rupi ili prođe vrh gornje martinele.

Uz to, lag je loše izveden ako se napravi bilo koji faul koji nije vezan za samu kuglu, a da to nije faul 6.9 Kugle nastavljaju da se kreću.

Igrači će izvoditi ovaj udarac ponovo, ako:

(a) je kugla igrača udarena nakon što je druga kugla dodirnula donju martinelu;

(b) sudija ne može da odredi koja kugla se zaustavila bliže gornjoj martineli, ili

(c) su oba udarca loše izvedena.


1.3 Korišćenje opreme (od strane igrača)

Oprema mora da ispjunjava postojeće specifikacije opreme SBF. Generalno, igračima nije dozvoljeno da unose neproverenu (neuobičajenu) opremu u igru. Sledeće se, između ostalog, smatra normalnim za upotrebu. Ukoliko igrač nije siguran u vezi korišćenja određenog elementa u opremi, o tome traba da porazgovara sa upravom turnira pre početka igre. Oprema se mora koristiti samo za njenu namenu ili na način namene opreme. (Pogledajte 6.16 Nesportsko ponašanje)

(a) Štap - igraču je dozvoljeno da menja štapove tokom meča, poput štapova za razbijanje, za "džamp" i normalnog štapa.

(b) Kiks (kreda) - Igrač može da nanese kiks na svoj vrh kako bi sprečio loše izvođenje udarca i može da koristi sopstvenu kredu, ukoliko je njena boja kompatibilna sa čojom.

(v) Mehanički mostovi - Igrač može da koristi do dva mehanička mosta da postavi štap za udarac. Izgled mostova zavisi od igrača. On može da koristi svoj most ukoliko je sličan standardnim mostovima.

(g) Rukavice - Igrač može da koristi rukavice da bi poboljšao zahvat i/ili ručni most.

(d) Puder (talk) - Igraču je dozvoljeno da koristi puder (talk) u razumnim količinama koje određuje sudija.


1.4 Vraćanje kugli u igru

Kugle se vraćaju u igru postavljanjem na dugu liniju (dužu osu stola) što je bliže moguće donjoj tački i između donje tačke i donje ivice, a bez pomeranja bilo koje druge kugle. Ukoliko nije moguće postaviti kuglu na donju tačku, onda će biti postavljena u dodir (ako je moguće) sa onom kuglom koja se blizu tačke nalazi. Međutim, kada se bela nalazi u blizini kugle koja se vraća na sto, vraćena kugla ne treba da bude postavljena u dodir sa belom kuglom; mora se ostaviti malo rastojanje. Ako je ceo prostor duž duge linije ispod donje tačke blokiran drugim kuglama, kugla se stavlja na donju tačku, i što je bliže moguće donjoj tački.


1.5 Bela kugla u ruci

Kada je bela kugla u ruci, igrač na potezu može da postavi belu kuglu bilo gde na površinu za igru (pogledajte 8.1 Delovi stola) i može da nastavi da pomera belu kuglu sve dok ne izvede udarac (Pogledajte definicije 8.2 Udarac.) Igrač može da koristi bilo koji deo štapa za pomeranje bele kugle, uključujući i vrh, ali bez pokreta udarca. U nekim igrama i za većinu udaraca razbijanja, postavljanje bele kugle može biti ograničeno na zonu iza gornje linije u zavisnosti od pravila igre, i zatim se može primeniti pravilo 6.10 Loše postavljanje bele kugle i 6.11 Pogrešna igra iz zone iza gornje linije.

Kada igrač na potezu ima belu kuglu u ruci, postavlja je iza gornje linije i sve ostale regularlne kugle se nalaze iza gornje linije, on može tražiti da se u igru vrati regularna kugla najbliža gornjoj liniji. Ako su dve ili više kugle na jednakom rastojanju od gornje linije, igrač na potezu može da odredi koja od jednako udaljenih kugli će biti vraćena u igru. Može se igrati sa kuglom koja se nalazi tačno na gornjoj liniji.


1.6 Standardna najava udarca

U igrama u kojima je potrebna najava udaraca, mora se navesti kugla koja će biti ubačena i rupa u koju će kugla biti ubačena za svaki udarac, ukoliko to nije očigledno. Detalji udarca, poput martinele ili drugih kugli koje će biti dodirnute u udarcu ili koje će udarcem biti ubačene su nebitni. Samo se jedna kugla može najavljivati po jednom udarcu. Da bi se izvedeni udarac računao, sudija mora da bude zadovoljan kako je udarac izvršen, te ukoliko postoji mogućnost zabune, npr. sa računanjem, kombinacijama i sličnim udarcima, igrač na udarcu bi trebalo da pokaže na kuglu i rupu. Ako sudija ili protivnik nisu sigurni u vezi udarca koji će biti odigran, oni mogu da traže najavu od strane igrača na potezu.

U igrama sa najavama udaraca, igrač na potezu može da obadere najavu "sejfti" udarca umesto kugle i rupe i zatim igra - potez prelazi na protivnika na kraju udarca. Da li će kugle biti vraćane u igru nakon "sejfti" udaraca zavisi od pravila određene igre.


1.7 Umirivanje kugle

Kugla se može umiriti malo nakon što se učini da se zaustavila, moguće usled malih nesavršenosti kugle ili stola. Ukoliko ovo ne uzrokuje da kugla upadne u rupu, to će se smatrati normalnim rizikom igre, i kugla neće biti vraćana nazad. Ukoliko kugla upadne u rupu kao posledica takvog umirivanja, ona se vraća što je bliže moguće svom izvornom položaju. Ukoliko kugla koja se umiruje upadne u rupu tokom ili neposredno pre udarca, i to ima uticajaj na udarac, sudija će vratiti položaj kugle i udarac će se ponoviti. Igrač na potezu se ne kažnjava za udarac dok se kugla umiruje. Pogledajte i 8.3 Ubačena kugla.


1.8 Vraćanje položaja

Kada je potrebno da se kugla zameni ili očisti, sudija će vratiti kuglu na njen izvorni položaj što bolje može. Igrač mora da prihvati sudijsku odluku o postavljanju kugle.


1.9 Ometanje spolja (van igre)

Kada se dogodi ometanje van igre tokom udarca, koje ima uticaja na ishod tog udarca, sudija će vratiti kuglu na položaj koji je imala pre udarca i udarac će se ponoviti. Ako ometanje nije imalo uticaja na udarac, sudija će vratiti pomerene kugle i igra će se nastaviti. Ako se kugle ne mogu vratiti na svoje izvorne položaje, situacija će se razrešiti kao poravnanje.


1.10 Poziv na revidiranje odluke i odluka po osnovu protesta

Ukoliko igrač oseća/misli da je sudija napravio grešku u odluci, on može da traži od sudije da promisli o svojoj objavi ili izostanku objave, ali je sudijska odluka o izrečenoj objavi konačna. Međutim, ukoliko igrač misli da sudija ne primenjuje pravila ispravno, on može da traži revidiranje odluke od strane za to određenog žalbenog organa. Sudija će obustaviti igru dok je žalba u toku. (Pogledajte i deo (d) tačke 6.16 Nesportsko ponašanje). Prekšraji se moraju objavljivati brzo. (Pogledajte tačku 6. Prekršaji)


1.11 Predaja meča

Ukoliko igrač preda, on gubi meč. Na primer, ukoliko igrač rastavi svoj sastavljeni štap, kojim igra, dok je protivnik na potezu i tokom odlučujućeg reka protivnika u meču, to će se smatrati predajom meča.


1.12 Poravnanje

Ukoliko sudija uoči da nema napretka u igri, ka kraju meča, on će objaviti svoju odluku i svaki igrač će imati pravo na još tri udarca. Zatim, ukoliko sudija odredi da i dalje nema napretka, on će objaviti poravnanje. Ukoliko se oba igrača saglase, oni mogu da prihvate i poravnanje bez odigravanja tri dodatna poteza. Procedura za poravnanje je precizirana u okviru pravila za svaku igru pojedinačno.


                                                                                                                                                                                                        Podaci preuzeti sa sajta:   www.btc-bilijar.in.rs

 

Make a free website with Yola