8 INTERNATIONAL


Osmica


Osmica se igra sa petnaest obeleženih predmetnih kugli i belom kuglom. Svih sedam kugli jedne grupe po igraču (od jedan do sedam ili od devet do petnaest) moraju sve biti sklonjene sa stola - ubačene, pre nego igrač pokuša da ubaci osmicu da bi pobedio. Udarci se najavljuju.


3.1 Određivanje razbijanja

Igrač koji dobije udarac kojim se određuje razbijanje ima mogućnost da odredi ko će da izvrši razbijanje. (Pogledajte 1.2 Udarac kojim se određuje redosled igre.) Standardni obrazac je smenjivanje igrača na razbijanju (Pogledajte Propis 15, Uzastopno razbijanje.)


3.2 Ređanje u osmici

Petnaest kugli se ređa što je bliže moguće u trougao, sa kuglom na vrhu koja se nalazi na gornjoj tački i osmicom kao prvom kuglom koja je direktno ispod kugle na vrhu. Po jedna kugla iz svake grupe po sedam će biti u donja dva ugla trougla. Ostale kugle se postavljaju u trougao bez određenog ili namernog obrasca.


3.3 Razbijanje

Sledeća pravila se primenjuju pri razbijanju:

  1. Bela kugla je u ruci i postavlja se iza gornje linije.

  2. Nijedna kugla se ne najavljuje i nije neophodno da udari nijednu određenu kuglu prvu.

  3. Ako igrač koji razbija ubaci neku kuglu i ne napravi prekršaj, on nastavlja igru, i sto ostaje "otvoren" (Pogledajte 3.4 "Otvoreni" sto / biranje grupa.)

  4. Ako nijedna predmetna kugla nije ubačena, najmanje četiri kugle moraju da se odbiju od jedne ili više ivica martinele, ili je udarac neispravno razbijanje, a igrač koji preuzima potez ima mogućnost da:

    1. prihvati položaj na stolu, ili

    2. ponovo poređa rek i razbije, ili

    3. ponovo poređa rek i dozvoli igraču koji je prethodno bio na potezu da ponovo razbija.

  5. Ubacivanje osmice prilikom ispravnog razbijanja nije prekršaj. Ako je osmica ubačena, igrač koji je razbijao rek ima mogućnost da:

    1. ponovo vrati osmicu u igru i prihvati položaj kugli na stolu, ili

    2. ponovo razbija.

  6. Ako igrač koji razbija ubaci osmicu i belu kuglu (pogledaj definiciju 8.6 Ubačena bela kugla), protivnik ima mogućnost da:

    1. ponovo vrati osmicu i igra potez sa belom kuglom u ruci postavljenom iza gornje linije; ili

    2. ponovo razbija.

  7. Ako bilo koja od predmetnih kugli ispadne sa stola pri razbijanju, to je prekršaj; takva kugla ostaje van igre (osim osmice koja se vraća u igru), a igrač koji preuzima potez ima mogućnost da:

    1. prihvati položaj kugli na stolu; ili

    2. uzme belu i postavi je iza gornje linije.

  8. Ako igrač koji razbija napravi prekršaj na bilo koji način koji nije izlistan gore, sledeći igrač ima mogućnost da:

    1. prihvati položaj kugli, ili

    2. uzme belu kuglu i postavi je iza gornje linije.


3.4 "Otvoreni" sto / biranje grupa

Za sto se kaže da je "otvoren" pre nego što se odrede grupe kugli, i pre svakog udarca, igrač mora da najavi svoju planiranu kuglu. Ako igrač ispravno ubaci svoju najavljenu kuglu, odgovarajuća grupa kugli postaje njegova, a protivniku se dodeljuje druga grupa kugli. Ako on ne uspe da ispravno ubaci svoju najavljenu kuglu, sto ostaje "otvoren" i igra - potez prelazi na drugog igrača. Kada je sto "otvoren", bela kugla može prvo da udari svaku kuglu na stolu, osim osmice.


3.5 Nastavak igre

Igrač na potezu ostaje za stolom dokle god nastavlja da ispravno ubacuje najavljene kugle, ili dok ne dobije rek ubacivanjem osmice.


3.6 Udarci koji se moraju najaviti

Svaki udarac osim razbijanja se mora najaviti kao što je objašnjeno u tački 1.6 Standardna najava udarca. Osmica se može najaviti samo nakon što je grupa kugli igrača na potezu "očišćena" sa stola. Igrač na potezu može da najavi "sejfti" udarac, u kojem slučaju igra - potez prelazi na protivnika na kraju udarca, a svaka kugla ubačena prilikom "sejfti" udarca ostaje ubačena. (Pogledaj 8.17 "Sejfti" udarci.)


3.7 Vraćanje kugli u igru

Ako se osmica ubaci u rupu ili je izbačena sa stola prilikom razbijanja, biće vraćena ili će se kugle ponovo postavljati u rek. (Pogledajte 3.3 Razbijanje i 1.4 Vraćanje kugli u igru.) Nijedna druga kugla se ne vraća u igru ni u jednom slučaju.


3.8 Gubljenje reka

Igrač na potezu gubi rek ako:

  1. napravi prekršaj kada je ubačena osmica;

  2. ubaci osmicu pre nego što je njegova grupa kugli "očišćena" sa stola;

  3. ubaci osmicu u nenajavljenu rupu, ili

  4. izbaci osmicu sa stola.

Ovo se ne primenjuje na udarac razbijanja. (Pogledajte 3.3 Razbijanje)


3.9 Standardni prekršaji

Ako igrač na potezu počini prekršaj, igra - potez prelazi na protivnika. Bela kugla je u ruci i igrač koji preuzima potez može da je postavi bilo gde na površini za igru. (Pogledajte 1.5 Bela kugla u ruci.) Sledeće su standardni prekršaji u osmici:


6.1 Bela kugla ubačena u rupu ili izbačena sa stola

6.2 Pogrešna prva kugla - prva kugla koju dodirne bela kugla priliko svakog udarca mora da pripada grupi kugli igrača na potezu, osim kada je sto "otvoren". (Pogledajte 3.4 "Otvoreni" sto/biranje grupa.)

6.3 Nema odbijanja od ivicu martinele posle kontakta

6.4 Bez stopala na podu

6.5 Kugla izbačena sa stola - (Pogledajte 3.7 Vraćanje kugli u igru.)

6.6 Dodirnuta kugla

6.7 Dvostruki udarac / zamrznuta kugla

6.8 "Puš" udarac

6.9 Kugle se i dalje kreću

6.10 Loše postavljanje bele kugle

6.12 Štap na stolu

6.13 Igranje preko reda

6.15 Spora igra


3.10 Teži prekršaji

Prekršaji izlistani u tački 3.8 Gubljenje reka se kažnjavaju gubljenjem tekućeg reka. Za 6.16 Nesportsko ponašanje, sudija će odabrati kaznu odgovarajuću prirodi datog prekršaja.


3.11 Poravnanje

Ako se dogodi poravnanje (pogledajte 1.12 Poravnanje), igrač koji je izveo razbijanje u tokm reku će razbijati ponovo.





                                                                                                                                                                                                        Podaci preuzeti sa sajta:   www.btc-bilijar.in.rs

 

Make a free website with Yola