14.1 STRAIGHT POOL


14.1 "Straight pool"


14.1 ''trajni bilijar'' (Continous Pool), takođe poznat i kao ''strejt pul'', se igra sa petnaest obeleženih kugli i belom kuglom. Svaka kugla ubačena u ispravnom najavljenom udarcu računa se jedan poen i prvi igrač koji dostigne traženi rezultat pobeđuje meč. 14.1 je ''trajni bilijar'' po tome što nakon što je ubačeno četrnaest kugli, one se ponovo postavljaju u rek, a igrač na potezu nastavlja igru.


4.1 Određivanje razbijanja

Igrači izvode udarac da odrede ko će igrati prvi. (Pogledajte 1.2 Udarac za određivanje redosleda igre.)


4.2 Rek u 14.1

Za razbijanje se petnaest kugli ređa u trougao sa kuglom na vrhu koja stoji na donjoj tački. Kada se kugle ponovo postavljaju u rek, gornja kugla (kugla na vrhu) se izostavlja, ako se ređa samo četrnaest kugli. Obeležena spoljna linija trougla će se koristiti da se odredi da li kulga koja se namerava razbiti nalazi u zoni reka.


4.3 Početno razbijanje

Sledeća pravila se primenjuju prilikom početnog razbijanja:

  1. Bela kugla je u ruci i postavlja se iza gornje linije;

  2. Ako najavljena kugla nije ubačena, bela kugla i dve druge (predmetne) kugle moraju svaka da se odbiju od ivicu martinele ili je udarac prekršaj prilikom razbijanja. (Pogledajte 8.4 Kugla dovedena uz ivicu martinele.) To se kažnjava oduzimanjem dva poena od rezultata igrača koji je razbijao. (Pogledajte 4.10 Prekršaj pri razbijanju.) Drugi igrač (igrač koji nije razbijao) može da prihvati kugle u položaju na stolu ili može tražiti da igrač koji je razbijao izvede još jedno početno razbijanje, dok ne ispuni uslove za početno razbijanje ili dok drugi igrač (igrač koji nije razbijao) ne prihvati raspored kugli na stolu. (Pogledjate 4.11 Teži prekršaji.)


4.4 Nastavak igre i pobeda

Igrač na potezu ostaje za stolom dokle god nastavlja da regularno ubacuje najavljene kugle ili dokle god pobeđuje u igri postizanjem traženog broja poena. Kada je četrnaest kugli iz reka ispravno ubačeno, igra je obustavljena dok se kugle ne postave u rek ponovo.


4.5 Udarci koji se moraju najaviti

Udarci se moraju najavljivati kao što je objašnjeno u tački 1.6 Standardna najava udaraca. Igrač na potezu može da najavi "sejfti" udarac u slučaju čega igra prelazi na protivnika na kraju udarca a svaka kugla koja je ubačena prilikom ''sejftija'' se vraća u igru.


4.6 Vraćanje kugli u igru

Sve kugle koje su ubačene prilikom prekršaja, ili prilikom izvođenja "sejfti" udarca, ili su ubačene bez da je i najavljena kugla ubačena, i sve kugle koje su izbačene sa stola se vraćaju u igru. (Pogledajte 1.4 Vraćanje kugli u igru.) Ako u igru treba vratiti petnaestu kuglu iz reka, a četrnaest kugli nije bilo dodirnuto, petnaesta kugla će biti vraćena na gornju (vršnu) tačku i sudija može da upotrebi trougao da obezbedi čvrstinu reka.


4.7 Postizanje poena

Igrač na potezu postiže jedan poen za ispravno ubacivanje najavljene kugle. Svaka dodatna kugla koja je ubačena prilikom tog udarca se, takođe, računa jedan poen. Prekršaji se kažnjavaju odzimanjem poena od rezultata igrača koji je načinio prekršaj. Rezultati mogu biti i negativni usled kazni za prekršaje.


4.8 Posebne situacije za postavljanje reka

Kada bela kugla ili petnaesta kugla smetaju za postavljanje četrnaest kugli u novom reku, primenjuju se sledeća pravila. Smatra se da kugla smeta za rek ako se nalazi unutar ili se preklapa sa spoljnom linijom reka. Sudija će objaviti da li kugla smeta za rek ili ne.

  1. Ako je petnaesta kugla ubačena prilikom udarca kojim je ubačena četrnaesta kugla, svih petnaest kugli se ponovo postavlja u rek.

  2. Ako obe kugle (i bela i petnaesta) smetaju za postavljanje reka, svih petnaest kugli se ponovo ređa u rek a bela kugla je u ruci i postavlja se iza gornje linije.

  3. Ako samo predmetna (petnaesta) kugla smeta, ona se postavlja na gornju tačku, ili na centralnu tačku ukoliko bela kugla blokira gornju tačku.

  4. Ako samo bela kugla smeta za postavljanje reka, on se onda postavlja na sledeći način: ako je predmetna kugla ispred ili na gornjoj liniji, bela se uzima u ruku i postavlja iza gornje linije; ako je predmetna kugla iza gornje linije, bela se vraća na gornju tačku ili na centralnu tačku ukoliko je gornja tačka blokirana.

U svakom slučaju, ne postoje ograničenja koju predmetnu kuglu igrač na potezu može da odigra kao prvi udarac u novom reku.



Bela kugla leži

15. kugla leži

U reku

Nije u reku i nije na gornjoj tački*

Na gornjoj tački

U reku

15. kugla: donja tačka

Bela kugla: iza gornje linije

15. kugla: gornja tačka

Bela kugla: na položaju

15. kugla: centralna tačka

Bela kugla: na položaju

Ubačena

15. kugla: donja tačka

Bela kugla: iza gornje linije

15. kugla: donja tačka

Bela kugla: na položaju

15. kugla: donja tačka

Bela kugla: na položaju

Iza gornje linije, ali nije ni na gornjoj tački*

15. kugla: na položaju

Bela kugla: gornja tačka



Ispod gornje linije i nije u reku

15. kugla: na položaju

Bela kugla: iza gornje linije



Na gornjoj tački*

15. kugla: na položaju

Bela kugla: centralna tačka

* Na gornjoj tački znači da se poklapa sa vraćanjem kugle na gornju tačku.

Tabela 1. Pregled pravila za 14.1 Situacije za postavljanje reka


4.9 Standardni prekršaji

Ako igrač na potezu načini standardni prekršaj oduzima mu se poen od njegovog rezultata, kugle se vraćaju u igru na propisani način i igra - potez prelazi na njegovog protivnika. Bela kugla ostaje na položaju, osim ako nisu situacije navedene u daljem tekstu. Sledeće su standardni prekršaji u 14.1:


6.1 Bela kugla ubačena u rupu ili izbačena sa stola - Bela kugla je u ruci i postavlja se iza gornje linije. (Pogledajte 1.5 Bela kugla u ruci.)

6.3 Bez odbijanja od martinelu posle kontakta

6.4 Bez stopala na podu

6.5 Kugla izbačena sa stola - (Sve kugle koje su izbačene sa stola se vraćaju u igru.)

6.6 Dodirnuta kugla

6.7 Dvostruki udarac / zamrznuta kugla

6.8 "Puš" udarac

6.9 Kugle se i dalje kreću

6.10 Loše postavljanje bele kugle

6.11 Loše izveden potez iz zone iza gornje linije - Za prekršaj dat u drugom pasusu tačke 6.11, bela kugla je u ruci i postavlja se iza gornje linije za igrača koji preuzima potez.

6.12 Štap na stolu

6.13 Igranje preko reda

6.15 Spora igra


4.10 Prekršaj pri razbijanju

Prekršaj pri razbijanju se kažnjava gubitkom dva poena, kao što je navedeno u tački 4.3 Početno razbijanje, kao i mogućim ponovnim postavljanjem reka. Ako se i standardni prekršaj i prekršaj pri razbijanju načine u jednom udarcu, to se smatra (tretira) kao prekršaj pri razbijanju.


4.11 Teži prekršaji

Za pravilo 6.14 Tri uzastopna prekršaja, računaju se samo standardni prekršaji, tako da se prekršaj pri razbijanju ne računa kao jedan od tri prekršaja. Oduzima se poen za treći prekršaj, kao i obično, a zatim se oduzima i dodatna kazna od petnaest poena i dalje brojanje prekršaja za igrača koji je načinio tri uzastopna prekšaja se računa od nule ("resetuje" se brojanje prekršaja posle izvršene kazne). Svih petnaest kugli se ponovo postavlja u rek i od igrača koji je načinio prekršaj se zahteva da izvede udarac prema uslovima za početno razbijanje.

Za 6.16 Nesportsko ponašanje, sudija je odabrati kaznu u zavisnosti od prirode prekršaja.


4.12 Poravnanje

Ako se desi poravnanje (pogledajte 1.12 Poravnanje), igrači će ponovo izvoditi udarac za određivanje ko će imati početno razbijanje.


                                                                                                                                                                                                        Podaci preuzeti sa sajta:   www.btc-bilijar.in.rs

 

Make a free website with Yola